Hírek

Doktorokat avattak és rangos díjakat adtak át a Széchenyi István Egyetem Akadémiai Napján

Az Akadémiai Nap minden évben a Széchenyi István Egyetem legrangosabb ünnepsége névadója, gróf Széchenyi István születésének évfordulója alkalmából. Az intézmény idén szeptemberben az árvízi védekezés miatt elhalasztotta az eseményt, így azt november 22-én tartották meg. A rendezvényen doktorokat avattak és rangos elismeréseket adtak át azoknak, akik munkájukkal nagymértékben hozzájárultak az egyetem fejlődéséhez.

A Széchenyi István Egyetem nemcsak képzéseivel és kutatásaival vesz részt a régió életében, de felelősséget vállal a helyi közösségért is. A szeptemberi árvíz idején az intézmény több száz magyar és nemzetközi önkéntes hallgatója és munkatársa segítette az Észak-dunántúli Vízügyi Igazgatóság munkáját, a győri campus kollégiumában pedig szállást biztosított az ország más területeiről érkezett vízügyi szakembereknek. A védekezés elsődlegessége miatt elhalasztott Akadémiai Napot november 22-én rendezték meg.

A Széchenyi István Egyetem Akadémiai Napjára megtelt ünneplőkkel az intézmény Új Tudástér épületének aulája. (Fotó: Dudás Máté)

„Intézményünk ereje abban az egyedülálló közösségben rejlik, amit valamennyi díjazottunk kimagaslóan értékes tevékenységével példáz. Mindez lehetővé teszi, hogy magas színvonalú képzésekkel, kutatásokkal, innovációkkal erősítsük a térség versenyképességét”

– fogalmazott köszöntőjében prof. dr. Friedler Ferenc, a Széchenyi-egyetem rektora, tudományos elnökhelyettese. Beszédében visszatekintett az elmúlt évre, amelyben elkészült a Győri Innovációs Park első üteme, Zalaegerszegi Innovációs Parkja és MedTech Egészségtechnológiai Campusának első épülete.

Mint mondta, az intézmény teljesítménye három szempont szerint mérhető: egyrészt a nemzetközi világranglistákon elért helyezésekkel; másrészt azzal, hogy hány tudomány- és szakmai területen tölt be az egyetem meghatározó szerepet a világban, harmadrészt pedig a professzori kiválósággal.

„A Times Higher Education interdiszciplináris tudományos rangsorában egyetemünk a világ 600 legjobb universitasa között szerepel, hazánkban pedig a harmadik legjobb felsőoktatási intézmény. Büszkék vagyunk arra, hogy egyetemünk ma már nyolc jelentős nemzetközi ranglistán szerepel”

– mondta. A rektor a hallgatói eredmények közül kiemelte, hogy világ legnagyobb energiahatékonysági versenyét a SZEnergy hallgatói csapat idén harmadszor nyerte meg világcsúccsal, nagy fölénnyel megelőzve Európa legjobb műszaki egyetemeit. Hozzáfűzte, a professzori kiválóságra példa, hogy az egyetemnek jelenleg öt olyan kutatója is van, aki a tudománymetriai rangsorban szakterületén a világ legjobbja vagy legjobbjai közé tartozik.

Díjak és elismerések

A köszöntő után az egyetem rangos elismeréseinek átadása következett.

Az egyetem az Irányító Testületi elismerő oklevél arany fokozatával köszönte meg Láng István Ágostonnak, az Országos Vízügyi Főigazgatóság főigazgatójának és Németh Józsefnek, az Észak-dunántúli Vízügyi Igazgatóság igazgatójának a sikeres árvízi védekezés irányításában végzett magas színvonalú munkáját. Ezt az elismerést kapta dr. Szunyogh Ferenc grafikusművész, az egyetem nyugalmazott oktatója, dr. Zsoldos Ibolya, az Audi Hungaria Járműmérnöki Kar professzora, valamint Hegedüs Péter, az Egyetemi Könyvtár és Levéltár osztályvezetője, a sárkányhajócsapat edzője is.

Tiszteletbeli doktori címet vehetett át dr. Halmai Péter professzor, aki a nemzetközi gazdaságtan, a makroökonómia, az összehasonlító gazdaságtan és az agrárgazdaságtan nemzetközileg elismert, Széchenyi-díjas kutatója és oktatója.

Dr. Halmai Péter professzor tiszteletbeli doktori címet vehetett át az egyetem vezetésétől. (Fotó: Dudás Máté)

A Barényi professzori cím olyan ipari szakembereknek adományozható, akik közreműködnek az egyetem kutatási, oktatási tevékenységében. A kiemelkedő innovációs, ipari fejlesztési tevékenység elismerésére szolgáló díjat Robert Buttenhauser kapta. A szakember 2021 óta töltötte be az Audi Hungaria motorgyártásért felelős igazgatósági tagi pozícióját, és kulcsszerepet játszott a vállalat termelési portfóliójának átalakításában. Tevékenységének köszönhetően számos sikeres projekt és együttműködés jött létre a vállalat és az egyetem között.

Robert Buttenhauser az Audi Hungaria és az egyetem szoros kapcsolatát hangsúlyozta az ünnepségen. (Fotó: Adorján András)

Az ünnepségen vette át egyetemi tanári címét az Építész-, Építő- és Közlekedésmérnöki Kar két oktatója, dr. Borsos Attila és dr. Movahedi Rad Majid. Utóbbi az idei Hegedűs Gyula Tudományos Ösztöndíjat is megkapta.

Dr. Borsos Attila…
…és dr. Movahedi Rad Majid az egyetem új professzorai. (Fotók: Adorján András)

A Széchenyi István Egyetem Szenátusa címzetes mesteroktatói címet adományozott Kozma Szabolcsnak, a Győr-Moson-Sopron Vármegyei Pedagógiai Szakszolgálat Pannonhalmi Tagintézménye vezetőjének, Kóbor Józsefnek, a Széchenyi István Egyetem nyugdíjas mérnöktanárának, dr. Dernóczi Attilának, a Győr-Moson-Sopron Vármegyei Kormányhivatal főosztályvezetőjének. Címzetes egyetemi docensi címet vehetett át dr. Drucskó Zoltán, az IKR Agrár Kft. ügyvezető kabinet titkára, Czikkelyné Kovács Magdolna, a NewCode Kft. cégvezetője, címzetes egyetemi tanári címet pedig dr. Pádár Zsolt, a Genexpert Kft. tulajdonos-ügyvezetője, valamint dr. Patrick Heinecke, az Audi Hungaria Zrt. korábbi pénzügy, IT, beszerzés és compliance területekért felelős igazgatósági tagja, aki jelenleg a Volkswagen China pénzügyi igazgatója.

Dr. Patrick Heinecke, a Volkswagen China pénzügyi igazgatója Pekingből érkezett a győri ünnepségre. (Fotó: Adorján András)

A Pro Universitate díjat Németh Katalinnak, az Audi Hungaria oktatási és tudományos kooperációk vezetőjének és dr. Nagy Adélnak, a Győri Tankerületi Központ igazgatójának ítélték. Ebben az elismerésben olyan személyiségek részesülhetnek, akik kiemelkedő oktatói, tudományos vagy egyéb tevékenységükkel, példamutató emberi magatartásukkal nagymértékben hozzájárultak az egyetem céljainak megvalósításához, hírnevének öregbítéséhez.

A Pro Educatione díj azon oktatók elismerése, akik kimagasló szakmai tevékenységet nyújtanak, hozzájárulva a karok és tudományterületek közötti együttműködés eredményességéhez. Ezt a díjat kapta dr. Benyák Anikó, az Apáczai Csere János Pedagógiai, Humán- és Társadalomtudományi Kar oktatási dékánhelyettese, a Neveléstudományi és Pszichológia Tanszék vezetője, valamint dr. Szalai Szabolcs, az Audi Hungaria Járműmérnöki Kar oktatási dékánhelyettese, a Járműgyártás és Technológia Tanszék vezetője.

Az Egyetem Irányító Testülete Bakonyi István Kiváló Oktatói díjjal ismerte el dr. Husz Anikó egyetemi mesteroktatót. Kiváló Mentor díjat vehetett át dr. Berkes Judit, a Kautz Gyula Gazdaságtudományi Kar egyetemi docense, dr. Horváth Ernő, a Járműipari Kutatóközpont tudományos munkatársa, Kőrös Péter, a Járműipari Kutatóközpont kutatómérnöke és Vitinger Nikoletta, az Oktatásszervezési Igazgatóság Mosonmagyaróvári Tanulmányi Osztályának szakreferense.

A Széchenyi-egyetem Érdemes Polgára lett Horváth Gábor, az Építész-, Építő és Közlekedésmérnöki Kar egyetemi adjunktusa, valamint dr. Koppány Attila, a Széchenyi István Egyetem professor emeritusa.

Az intézmény Kiváló munkatárs címet adományozott Nagy Máriának, az Egyetemi Könyvtár és Levéltár könyvtárosának, Mónus Imrénének, a Felnőttképzés és Kompetenciafejlesztési Központ képzési szakreferensének, Paul Rogersonnak, a Nemzetközi Programok és Alumni Központ nemzetközi programok szakreferensének, valamint Keil Krisztina Juditnak és Lovász Csaba Gyulának, az Uni-Famulus Kft. mosonmagyaróvári munkatársainak.

Az egyetem vezetése, szakszervezete és a Hallgatói Önkormányzat Egyetemi Közösségért Díjjal ismerte el dr. Bukor Emese, a Neveléstudományi és Pszichológia Tanszék tudományos főmunkatársa közösségépítő tevékenységét. A Hallgatóbarát Egyetemért díjat Máté-Németh Szilvia, a Szolgáltató Központ és Kollégium kollégiumi szakreferense vehette át.

Doktorrá avatás, habilitáció

A Multidiszciplináris Műszaki Doktori Iskolából Istenes György, Mehran Amini és Sós Eszter, a Regionális és Gazdaságtudományi Doktori Iskolából Suta Alex, az Állam- és Jogtudományi Doktori Iskolából dr. Lengyel Júlia, a Wittmann Antal Növény-, Állat- és Élelmiszer-tudományi Multidiszciplináris Doktori Iskolából pedig Kádár Róbert Szilárd, Posgay Miklós Marcel és Vörös Levente tehette le doktori esküjét.

Az Egyetemi Habilitációs Tanács döntése alapján hatan tettek eleget a habilitációs eljárás követelményeinek. Közülük négyen – az informatikai tudományok területén dr. Bertók Ákos Botond, a gazdálkodás- és szervezéstudományok területén dr. Eisingerné dr. Balassa Boglárka, az állattenyésztési tudományok területén dr. Zsédely Eszter és dr. Gombkötő Nóra – az ünnepségen vehették át oklevelüket.

Képgaléria az ünnepségről (Fotók: Adorján András, Dudás Máté)

Forrás: https://uni.sze.hu/post/doktorokat-avattak-%C3%A9s-rangos-d%C3%ADjakat-adtak-%C3%A1t-a-sz%C3%A9chenyi-istv%C3%A1n-egyetem-akad%C3%A9miai-napj%C3%A1n