Hírek

A Széchenyi István Egyetem hallgatóinak sikerei a 2024-es TDK-n – A Járműipari Kutatóközpont szakmai támogatásával

A Széchenyi István Egyetem 2024 őszén is megrendezte Tudományos és Művészeti Diákköri Konferenciáját (TDK). Az eseményen több száz hallgató vett részt, akik különböző szekciókban mutatták be innovatív kutatásaikat. A TDK célja, hogy lehetőséget biztosítson a tehetséges fiataloknak eredményeik bemutatására, valamint szakmai tapasztalatszerzésre.

A Járműipari Kutatóközpont (JKK) évek óta kiemelt figyelmet fordít a hallgatók szakmai fejlődésének támogatására, mentorálására és kutatásaik elősegítésére. A 2024. őszi konferencián a JKK szakmai hátterének köszönhetően ismét több hallgató ért el kimagasló eredményt, köztük három SZEnergy Team tag és két, közvetlenül a JKK szakértői hátterére támaszkodó hallgató.

(Rózsa Patrik, Limbach Zétény, Árva Szabolcs, Dr. Suta Alex, Végső Veronika, Khansa Ali, Gulyás Péter, Pusztai Zoltán) Fotó: Rácz Dorottya

 

SZEnergy Team tagok


Khansa Ali

Dolgozat címe: Exploring Feasible Local Path Planning Algorithms for F1TENTH Autonomous Race Cars
Témavezető: Krecht Rudolf kutatómérnök, Járműipari Kutatóközpont
Szekció: Korszerű járműtechnológiák
Eredmény: Különdíj

Khansa dolgozata az F1TENTH autonóm versenyautók lokális útvonaltervezési algoritmusait vizsgálja, különös tekintettel a reaktív módszerekre, mint a Follow The Gap, TangentBug és az RRT. Számítógépes szimuláció és valós robotplatform segítségével végrehajtott összehasonlító tesztek alapján értékelte az algoritmusok előnyeit és hátrányait F1TENTH versenyen történő alkalmazás szemszögéből.

Végső Veronika

Dolgozat címe: A cserkészet szerepe a Z generáció mentális egészségének fejlődésében
Témavezető: Dr. Keller Veronika egyetemi docens, Széchenyi István Egyetem
Szekció: Horizontok: társadalmi, fogyasztói és gazdasági hazai és nemzetközi trendek
Eredmény: III. helyezés

Veronika a Z generáció mentális egészségére ható tényezőket vizsgálta, különösen a közösségi média által okozott stresszt, önértékelési problémákat és elszigeteltséget. Kutatása alapján a támogató közösségek – mint például a cserkészet – enyhítik ezeket a problémákat, és lehetőséget nyújtanak a digitális világból való kiszakadásra, a szociális készségek fejlesztésére és az aktívabb életmódra.

Árva Szabolcs

Dolgozat címe: Energiahatékony elektromos versenyautó első futóműváltoztatásainak vizsgálata
Témavezető: Pusztai Zoltán tudományos segédmunkatárs, Járműipari Kutatóközpont
Szekció: Korszerű járműtechnológiák
Eredmény: I. helyezés

Szabolcs dolgozatának célja a SZEmission nevű energiahatékony elektromos versenyautó első futóművében található gömbcsapágyak hibáinak javítása volt, ez azonban a futómű-geometria megváltozásához vezetett. Ezen változások menetdinamikai hatásait a Lotus Suspension Analysis nevű program segítségével vizsgálta, hangsúlyt fektetve az energiatakarékosság változására.


A Járműipari Kutatóközpont munkatársai által támogatott hallgatók


Rózsa Patrik

Dolgozat címe: Szívverés érzékelése a test rezgéseiből
Témavezetők: Dr. Nagy Szilvia egyetemi tanár, Széchenyi István Egyetem és Gulyás Péter kutatómérnök, Járműipari Kutatóközpont
Szekció: Elektronika/Méréstechnika
Eredmény: I. helyezés

Patrik dolgozata a ballisztokardiográfia és a girokardiográfia méréstechnikai lehetőségeit vizsgálta. A kutatás a megfelelő szenzortechnológiák kiválasztására, valamint további kutatást megalapozó adatok gyűjtésére helyezte a hangsúlyt.

Limbach Zétény

Dolgozat címe: Európai nagyvállalatok környezeti, társadalmi és vállalatirányítási (ESG) közzétételeinek automatizált elemzése a Varieties of Capitalism elmélete szerint

Témavezető: Dr. Suta Alex projektmenedzser, Járműipari Kutatóközpont 

Szekció: Zöld jelen és jövő – a fenntarthatóság útjai és lehetőségei szekció

Eredmény: különdíj

Zétény dolgozatának célja, hogy átfogó képet adjon az európai nagyvállalatok fenntarthatósági jelentéstételi gyakorlatáról. A Mesterséges Intelligencia Nemzeti Laboratórium egyetemi kutatócsoportja által fejlesztett automatizált elemzési eljárást tesztelte azzal a céllal, hogy feltárja, hogyan hatnak a különböző kapitalizmusmodellek az ESG (környezeti, társadalmi és vállalatirányítási) jelentésekre. A szövegelemzési eredmények rámutattak, hogy a kapitalizmus különböző modelljei jelentős hatással vannak a fenntarthatósági jelentéstételre, ahogy a pénzügyi mutatók közül a vállalatméret is, amely szignifikáns pozitív kapcsolatot mutatott a jelentéstételi pontszámokra.

A Járműipari Kutatóközpont szakmai támogatásával készült kutatások bizonyítják, hogy a megfelelő mentorálás és kutatói környezet jelentős hatással van a fiatal tehetségek fejlődésére. Gratulálunk minden díjazottnak és témavezetőiknek az elért eredményekhez, amelyek az egyetem és a JKK szakmai munkáját egyaránt dicsérik!


„A tudás hatalom. Légy szomjas a tudásra!”Francis Bacon