Hírek

Ösztöndíjak, konferenciák, támogatások – ösztönzi a tudományos munkát a Széchenyi-István Egyetem

A Széchenyi István Egyetem ösztöndíjjal, a publikációk közlési díjának átvállalásával, adatbázisokra való előfizetéssel és konferenciák szervezésével is ösztönzi a tudományos munkát. Ezt egészíti ki a fenntartó alapítvány pályázati programja.

A Széchenyi István Egyetem egyik stratégiai célja, hogy nemzetközi színvonalú tudományos kutatásokkal is hozzájáruljon a térség fejlődéséhez. Ennek elérését számos eszközzel ösztönzi az intézmény. Dr. Lukács Eszter, nemzetközi és stratégiai kapcsolatokért felelős elnökhelyettes elmondta, hogy az egyik ilyen a Tudományos Ösztöndíj, amire az oktatók, a kutatók és professor emeritusok pályázhatnak. Személyenként 150 ezer forinttól már egymillió forintig terjedő összeg nyerhető el, akár évi tíz alkalommal is. Az ösztöndíj mértékének megállapítása a folyóiratok Scopus adatbázisban regisztrált besorolási rangsora alapján történik. Jelentős segítséget jelent a kutatásokhoz a Publikáció Támogatási Program is, aminek lényege, hogy az oktatók, a kutatók, valamint az egyetemmel jogviszonyban álló doktoranduszhallgatók Q1-Q4 minősítésű folyóiratokban megjelenő tudományos publikációinak közlési díját (APC) akár 3500 euróig átvállalja az intézmény.

Dr. Lukács Eszter hozzátette: a támogatási rendszer része az oktatóknak-kutatóknak biztosított angol nyelvoktatás, az angol nyelvű „akadémiai írás” kurzus, a tanulmányok nyelvi lektorálása, valamint az, hogy évi mintegy 200 millió forint értékben fizet elő könyvtári adatbázisra.

Az intézmény emellett nemcsak az oktatók, kutatók konferencia-részvételét támogatja, hanem idén több mint tíz konferenciát is rendez, amelyek eredménye várhatóan csaknem 500 Q-s besorolású folyóiratban megjelenő publikáció lesz. A legkiemelkedőbb ilyen tudományos esemény a Prof. Dr. Friedler Ferenc tudományos elnökhelyettes, rektor által szervezett „Konferencia a fenntarthatóságról” (COS 2024), ami egymagában is jelentősen növeli az egyetem tudományos teljesítményét.

A fenntartó Széchenyi István Egyetemért Alapítvány tavaly 440 millió, idén 500 millió forinttal támogatott kutatási pályázatokat. A jelenleg zajló 17 kutatást nemrégiben szakmai rendezvényen mutatták be. „Nemcsak azért fontos, hogy a kutatócsoportok időről időre beszámoljanak munkájukról, hogy láthassuk előrehaladásukat, hanem azért is, hogy a munkában részt vevők egymás tevékenységét, innovációit is megismerjék, amelyek új gondolatokat és együttműködéseket eredményezhetnek” – fogalmazott a rendezvényen Prof. Dr. Bokor József, az egyetem kutatásért és innovációért felelős elnökhelyettese, a projektek szakmai felügyelője.

Prof. Dr. Palkovics László, a fenntartó alapítvány kuratóriumi elnöke kifejtette, a Széchenyi István Egyetemért Alapítvány kuratóriuma tavaly arról döntött, hogy az innovatív egyetemi projektek megvalósítását közel kétmilliárd forinttal segíti a következő években. „A beérkezett pályázatok alapján úgy ítéltük meg, hogy több új projekt is támogatásra érdemes, ezért az alapítvány félmilliárd forinttal megemelte a keretösszeget” – mondta. Hozzátette, olyan tevékenységeket támogatnak, amelyek új képességek megszerzéséhez vezetnek, így ezek az élet különböző területein hasznosulhatnak tovább.

Prof. Dr. Bokor József, a Széchenyi István Egyetem kutatásért és innovációért felelős elnökhelyettese szakmailag felügyeli a projekteket. (Fotó: Adorján András)

Az egészségtudomány terén olyan projektek valósulnak meg, mint a Pető-féle konduktív fejlesztésben végzett innovációk, a Magyar Genom Program vagy a daganatos betegek személyre szabott célzott terápiás kezeléséhez szükséges diagnosztikai és döntéstámogató rendszerek kutatási programja. A témák között szerepel többek között a Vallás és Tudomány Kutatócsoport elindítása, a Mesterséges Intelligencia Kutatócsoport, a Családi Vállalatok Központ, illetve a Precíziós Bio-Műszaki Kutatócsoport létrehozása. Folytatódik a Nemzetbiztonsági Szakszolgálatokkal való tudományos együttműködés, a Fenntarthatósági Integrációs Platform, és a Spin-off Ökoszisztéma Fejlesztése Program, de a témák között szerepel a hallgatói versenycsapatok, technikaisport-aktivitások támogatása is.

A korszerű mezőgazdaságot szolgálja új projektként a mesterséges intelligencia alapú IoT-eszközök fejlesztése a fenntartható és természetközeli szarvasmarhatartás elősegítése érdekében, valamint a vertikális farmban termeszthető funkcionális élelmiszerek azonosítása, termesztéstechnológiájának és digitális felügyeleti rendszerének kidolgozása. Szintén új program a „Társadalmi és környezeti perspektívák: fogyasztói gazdaságtan, marketing, valamint komplex folyamatok modellezése és szimulációja” című projekt, a fenntartható vasutak – villamos üzemű vasúti járművek és infrastruktúrájuk energiahatékonyságának vizsgálata és az élelmiszeripari csomagolások újrahasznosításának integrált logisztikai rendszere című projekt, valamint az Egészség- és Sport-pszichofiziológia Kutatócsoport elindítása.

Szakmai rendezvényen mutatkoztak be a Széchenyi István Egyetemért Alapítvány által támogatott projektek. (Adorján András)

Forrás: https://www.uni.sze.hu/post/%C3%B6szt%C3%B6nd%C3%ADjak-konferenci%C3%A1k-t%C3%A1mogat%C3%A1sok-%C3%B6szt%C3%B6nzi-a-tudom%C3%A1nyos-munk%C3%A1t-a-sz%C3%A9chenyi-istv%C3%A1n-egyetem