Hírek

Sajtóközlemény

2024. december 31-én, sikeresen zárult a „Modulrendszerű, önvezérlésre alkalmas, távvezérelhető, könnyű páncélvédettségű félplatós terepjáró katonai és katasztrófavédelmi célú terepjáró bázisjármű és kapcsolódó cserefelépítmények fejlesztése” címmel megnyert, 2020-1.1.2-PIACI-KFI-2020-00065 azonosítószámú pályázatának megvalósítása.

A konzorciumvezető GAMMA Zrt több mint egy évtizede foglalkozik könnyű páncélvédettséggel rendelkező járművek fejlesztésével, gyártásával. A lezárult projekt keretében kialakításra került a Komondor könnyű-páncélvédettségű harcjármű család járműcsalád hatodik típusváltozata.

A korábban kifejlesztett ballisztikai védelemmel rendelkező járművek tesztelése, képességeinek demonstrálása során merült fel az az igény, hogy a speciális katonai vagy polgári műveleti környezetben, az élőerő szükséglet csökkentése, illetve annak védelme érdekében, vagy egyszerű rutinfeladatok végrehajtása során is szükség lenne olyan járművekre, amelyek már akár önállóan, csak táv- vagy önvezérléssel is képesek működni. A konzorciumi tag Széchenyi István Egyetem Járműipari Kutatóközpontjának egyik fő kutatási iránya az autonóm rendszerek, azon belül is az önvezető járművek és a mobil robotok. A Központban elért kutatási eredmények és tapasztalatok ígéretes ipari-piaci hasznosítási területe a katonai és katasztrófavédelmi célú járművek irányítása.

A budapesti GAMMA Zrt és a győri Széchenyi István Egyetem konzorciuma által, 2021 januárjában megkezdett,  piac vezérelt kutatásfejlesztési és innovációs projektek támogatására benyújtott innovációs pályázat fő célkitűzése egy olyan nehéz terepi viszonyok között is alkalmazható, fizikai behatásokkal szemben védelmet biztosító alapjármű kifejlesztése és megépítése volt, amely többcélú alkalmazást tesz lehetővé és egyben biztosítja az önvezérléshez szükséges rendszerintegráció alapvető feltételeit. A megvalósult szimpla fülkés, félplatós, 4×4 hajtásképletű jármű kialakítása mellett, a projekt magába foglalta a jármű főbb rendszereinek önvezérlést, távvezérlést lehetővé tevő kialakításának tervezését, demonstrációs rendszer szintű megépítését.  A másik fontos célkitűzés volt a járműhöz illeszkedő, többfunkciós feladatellátást támogató cserefelépítmény rendszer kidolgozása, amely lehetővé teszi a felhasználói igények alapján kialakított különleges szakmai képességekkel rendelkező felépítmények fejlesztését. A lehetőségek bemutatása céljából megvalósult felépítmény egyik felében kialakításra került egy CBRN-felderítő rendszer, míg a másik felében egy sebesült szállító megoldás.

A pályázat segítségével az alábbi fontosabb szakmai eredmények jöttek létre:

  • A távvezérlésre, autonóm funkciók megvalósítására is alkalmas nehéz terepi bázisjármű, amely más hazai fejlesztőknek, kutatóintézeteknek is lehetőséget biztosít a saját megoldásaik tesztelésére vagy a már meglévő kapcsolódó termékeik bemutatására.
  • A járműhöz illeszkedő, többfunkciós feladatellátást támogató, nyitott és zárt cserefelépítmény rendszer. Az akár más hazai fejlesztők által később kialakítandó különleges felépítmények tervezésénél nem kell kompromisszumokat kötni az élőerő védelme miatt, a felépítményt a feladat végrehajtására lehet optimalizálni.
  • A távvezérlési rendszer logikai felépítésének összeállítása, működési algoritmusok kidolgozása során létrejött rendszerelemek. A vezérlő, irányító rendszer fizikai, illetve elektronikai védettségét szolgáló megoldások, más járműfejlesztéseknél is alkalmazhatóak.

A projekt eredményeire építve, a jövőben további fejlesztések is várhatóak. Kiemelt célunk egy tűzoltó felépítménnyel ellátott autonóm jármű létrehozása, amely a katasztrófavédelmi feladatok során nyújthat hatékony megoldást.

A GAMMA Zrt. és a Széchenyi István Egyetem köszönetet mond mindenkinek, aki hozzájárult a projekt sikeres megvalósításához! A projekt eredményeit, az idei évben megrendezésre kerülő dinamikus bemutató sorozat keretében, a nagyközönség számára is szeretnénk láthatóvá tenni.

További információ kérhető:

GAMMA Zrt

Telefon: +3612055771     

Email: gamma@gammatech.hu