Hírek

Új szintre lép az elektromos versenyautók fejlesztése a Bosch és a Széchenyi István Egyetem együttműködésében

Fotó: Gulyás Péter

A 90 ezer négyzetméteres Bosch Budapest Innovációs Kampusz egyik laboratóriumában egy egyedülálló EMC (electromagnetic compatibility) mérésre került sor a közelmúltban, amelynek célja a villamosrendszerek kisugárzásának és külső elektromágneses zavarokra való érzékenységének vizsgálata volt. Tesztalanyként ezúttal a Széchenyi István Egyetem Járműipari Kutatóközpontjának mentorálása alatt álló SZEnergy Team hallgatói csapat SZEmission nevű járműve szolgált.

A vizsgálat két szempontból is nagy jelentőséggel bírt. Egyrészt a SZEmission egy elektromos hajtású, nagy hatékonyságú versenyjármű, amelyet valódi üzemállapotban teszteltek. Ehhez egy speciális görgős fékpadot alkalmaztak, amely egyedülálló Európában, és amely lehetővé teszi a jármű menetdinamikai körülményeinek laboratóriumi környezetben történő modellezését. Másrészt a mérések egy új kutatási irányt, a szénszálas karosszéria elektromágneses árnyékolóhatásának vizsgálatát is támogatták. A szénszálas anyagok eltérő elektromágneses viselkedése hatással lehet a járművek formatervezésére, szerkezeti kialakítására és az elektromos rendszerek működésére, ami a fenntartható mobilitás szempontjából kulcsfontosságú tényező.

Fotó: Gulyás Péter

A méréseket a magyarországi Bosch csoport szakemberei végezték, a tesztelést Soós Balázs, a Robert Bosch Kft. EMC méréstechnikai szakértője vezette. A SZEnergy Team részéről Gulyás Péter, a Járműipari Kutatóközpont kutatómérnöke, valamint Sándor Dávid, Tímár András és Migács Máté, a Széchenyi István Egyetem hallgatói vettek részt a vizsgálatokon. A mérésekbe bekapcsolódott továbbá Lukács Balázs, az egyetem Digitális Fejlesztési Központjának munkatársa is. A kutatás a Széchenyi István Egyetem és a Bosch csoport együttműködésének keretében valósult meg, amely hosszú távon hozzájárulhat az elektromos hajtásláncok fejlesztéséhez, valamint a járművek energiahatékonyságának növeléséhez.

Az előzetes eredmények fontos fejlesztési irányokat jelöltek ki: a pontos mérési adatok lehetőséget biztosítanak a versenyautó pilótájával folytatott rádiókommunikáció javítására, valamint a motorvezérlő további finomhangolására, amely kulcsfontosságú a jövőbeli versenyteljesítmény szempontjából. Ezek a fejlesztések hozzájárulnak a megbízhatóbb és hatékonyabb működéshez, biztosítva a csapat számára a technológiai előnyt a versenypályán.

A sikeres tesztet követően további együttműködések és mérések is várhatóak, amelyek még pontosabb adatokat és új fejlesztési lehetőségeket kínálhatnak. Ezek részleteinek kidolgozása jelenleg is folyamatban van, de az már most elmondható, hogy a magyarországi Bosch csoport és a Széchenyi István Egyetem közös munkája egyértelműen iránymutató az elektromos versenyautók technológiai fejlődése szempontjából.